середа, 30 листопада 2022 р.

​​❄️ ЧИ ВАРТО ВІДЗНАЧАТИ ЗИМОВІ СВЯТА В УМОВАХ ВІЙНИ? 


Поради психологів




На 10 місяці війни нервова система більшості українців, ніби оголений дріт. Стрес та втома дають про себе знати. Однак попереду зимові свята, а отже… 


І тут виникає дилема: чи взагалі маємо ми право готуватися до новорічних свят, коли у країні триває війна, а більшість областей балансують на межі блекауту? 


З одного боку, так хочеться відчути радість та подарувати її близьким. З іншого — почуття провини перед тими, хто постраждав більше, перед захисниками та українцями на окупованих територіях з'їдає зсередини. То як бути? 


💬 Ось що стосовно цього думають українські психологи. 


👉🏻 Моменти радості дають стимул боротися далі 


«Радість — одна з базових емоцій людини, і потреба в її відчутті в нас живе з народження. З якими б складними обставинами не зіштовхнулася людина з дитинства, радість — це те, що несвідомо штовхає її приймати ті рішення, які збережуть її життя. Так вже запрограмований наш мозок, він постійно потребує і шукає стимулів, і саме радість є найприємнішою й найбажанішою в отриманні емоцією», — Марина Журбенко. 


👉🏻 Збереження новорічних ритуалів під час війни — вкрай важливе для дітей 


«Якщо людина потрапляє у кризову ситуацію, травматичні події, то насамперед її потрібно звідти забрати. І в безпечній ситуації потрібно разом пошукати для неї звичні в житті особливості поведінки. Тому якщо ви разом з дітьми оте звичне, традиційне підготування до ритуалу переходу з одного року в інший застосуєте, то мислення дитини буде тільки вдячне. Бо для неї ці приємні опорні схеми життя будуть давати можливість адаптуватися до того мінливого, непередбачуваного, але реального майбутнього в нашій країні на зараз», — Майя Грещук. 


👉🏻 Не святкувати — нормально. Зробіть цей вибір, прислухаючись до себе 


«Не обов’язково він (новорічний настрій, – ред.) має бути. Зараз багато горя й болю навколо кожного з нас. Тому силою притягувати відчуття свята не варто. Думаю, для людини, яка такого святкового настрою не має, буде найкращим просто дозволити собі відчувати те, що відчуває, прислухатися до власних душевних потреб. Можливо, зараз всередині багато болю, переживань та страждань. Про яке тоді святкування може йтися?» — Катерина Клюшниченко.


Джерело: https://t.me/psy_support/939

пʼятниця, 25 листопада 2022 р.

 ПСИХОЛОГІЧНА СТІЙКІСТЬ:                      рецепт швидкого приготування  



І Н Г Р Е Д І Є Н Т И:

🥄 ЦІННОСТІ

Це основний компонент нашої страви. У них будемо занурювати усе інше. Це найголовніше, заради чого триває наша боротьба – любові, дітей, майбутнього України і т.д. Цінності додають смакового відчуття сенсу, Правди, незламної витримки та відданості йти до кінця.

🥄 ДІЯ У НА-ДІЇ:

Другий важливий компонент - ефективна, організована збалансована дія, відповідно до свого місця у Строю та з глибоким знанням, надією, що кожен крок наближає до неминучої Перемоги сил Світла. 

🥄 МУДРІ, СВІТЛІ ДУМКИ:

Додаємо, якщо є потреба.  Насправді їх не треба багато – а рівно стільки, щоби скерувати наші дії та мудро сприймати виклики. Цей компонент має різні форми: надихаючі вислови, молитви, бойові мантри, поезія – але наповнені тим самим – мудрістю й Світлом.

🥣 П Р И Г О Т У В А Н Н Я:

Змішуємо основні інгредієнти, даємо трішки настоятися, думкам і діям просочитися цінностями.

Звіряємо смак. Він має бути сповненим відчуттям мужності та рішучості, містити аромат любові та глибокого миру. Може включати, залежно від місця і часу виготовлення, також елементи тривоги, смутку, праведного гніву – але без гіркоти відчаю, присмаку паніки чи озлоблення. Часто містить відчуття радості та вдячності.

Якщо щось смакує не так – коригуємо: 

〰 є відчай – додаємо надії; 

〰 паніку нейтралізуємо відвагою;

〰 забагато смутку і болю – додаємо співчуття…

🍲 Споживаємо..


ПОРАДИ:

🍽 Найкраще готувати разом з іншими - тоді виходить дуже гарна композиція...                            

🍽 Не бійтеся експериментувати – з досвідом щоразу буде  краще!

🍽 Не забуваємо пригощати тих, хто поруч, та частуватися у них навзаєм – у кожного стійкість має свій присмак, свій відтінок.

🍽 І пам’ятайте – ця страва для усієї родини – і дітей, і дорослих!

Джерело: https://www.facebook.com/Kolosimyi


четвер, 10 листопада 2022 р.

 

ЯК ТЕХНІКи ЗАЗЕМЛЕННЯ ДОПОМАГАють ПІД ЧАС ВІЙНИ




«Заземлення» — це набір технік, які можуть допомогти «заземлити» людину тут і зараз, в моменті. Вони корисні, коли ви відчуваєте сильні емоції, пригнічені або переживаєте панічні атаки, кошмари чи флешбеки.

Коли можна використовувати методи заземлення? Методи заземлення можна виконувати будь-де і в будь-який час.

Ви можете використовувати їх, коли:

Відчуваєте себе перевантаженим

Відчуваєте тригер

Відчуваєте паніку або тривогу

Маєте тривожні емоції

Маєте флешбеки або нав’язливі спогади

Відчуваєте себе відокремленим від світу

Маєте бажання заподіяти собі шкоду

Серед технік «заземлення, які підготували експерти Інституту когнітивного маркетингу виберіть ту, що найкраще підходить саме для вас.

Розумові техніки

Допоможуть вам перефокусувати свої думки.

5-4-3-2-1

Назвіть 5 речей, які ви можете побачити.

Назвіть 4 речі, які ви можете відчути («мої ноги на підлозі»).

Назвіть 3 речі, які ви можете почути («рух на вулиці», «спів птахів»).

Назвіть 2 речі, які ви відчуваєте.

Назвіть 1 річ, яку ви можете скуштувати.

Гра «Абетка»

Виберіть категорію (наприклад, «їжа») і придумайте предмет для кожної літери в алфавіті (наприклад, ананас, банан, виноград тощо).

Зосередьтеся на розумовому завданні

Виконайте складне розумове завдання або обчислення. Наприклад:

Повторіть таблицю множення (3 x 2 – це…, 3 x 3 – це… тощо).

Скажіть алфавіт задом наперед.

Порахуйте кілька складних сум (19 x 21 = …).

Образність

Візуалізуйте щось, що завадить вам зосередитися на ваших небажаних думках чи почуттях.

Наприклад, ви можете уявити:

Великий знак СТОП.

Ніби ви перемикаєте «телевізійний канал».

«Переводите циферблат» у своїх емоціях.

Використовуйте прив’язну фразу

Опишіть, хто ви, скільки вам років, дату сьогодні, час, де ви зараз. Наприклад, «Мене звати Анна, мені 57 років. Сьогодні понеділок, 23 березня, 10 ранку, я сиджу за кухонним столом». Ви можете продовжувати додавати деталі, поки не відчуєте себе краще. «Мій чай теплий. Я чую вітер надворі. У мене сьогодні вихідний».

Фізичні техніки

Допоможуть відчути зв`язок зі своїм тілом.

Дихайте

Зверніть увагу на своє дихання. Вдих через ніс і видих через рот. Покладіть руки на живіт. Спостерігайте, як ваші руки рухаються вгору і вниз, коли ви дихаєте.

Торкніться «заземленого» об`єкта

Спробуйте носити з собою невеликий предмет у кишені, куди б ви не пішли, наприклад, невеликі каміці. Перебирайте їх, коли відчуваєте себе перевантаженим або роздратованим.

Втопіть п’яти в землю

Зосередьтеся та перенесіть вагу на п’яти. Нагадайте собі, що ви фізично пов’язані із землею. Тупайте ногами, якщо це допомагає. Ви можете спробувати це босоніж на м’якому килимку.

Напружте і відпустіть

Спробуйте стиснути і розпустити кулаки. Ви також можете напружити все тіло і зосередитися на тому, щоб повільно відпускати його, від чола, щелепи, плечей аж до пальців ніг.

Торкніться або тримайте об’єкти

Торкайтеся або тримайте різні об’єкти навколо вас. Подумайте, що вони відчувають. Або спробуйте схопитися за стілець якомога сильніше.

Нахили і розтягнення

Витягніть руки і ноги. Спробуйте поворушити пальцями рук або ніг.

Заспокійливі техніки

Допомагають відчути себе розслабленими та в безпеці

Щасливе місце

Подумайте про місце, де можна розслабитися, почуватися в безпеці та бути щасливим. Це може бути реальним або уявним. Це може бути тропічний пляж, затишна кімната з каміном, високо на горі, звідки відкривається неймовірний краєвид… це вирішувати вам.

Плануйте щось приємне

Подумайте про улюблену справу, яка вас потішить на потім — наприклад, ванну з піною, подрімати під улюбленою ковдрою або смачну їжу.

Арифмації

Повторюйте твердження або запишіть його.

Наприклад, «Я сильна», «Я справлявся/-лася з цим раніше», «Це теж пройде», «Зараз я в безпеці».

Доброта до себе

Підбадьорюйте себе, можете повторювати про себе або записати.

Наприклад, «Я маю значення», «Мені важко, але я переживу це», «Я дуже стараюся і виходить дуже добре»

Джерело: https://elle.ua/otnosheniya/psihologija/yak-tehnka-zazemlennya-dopomaga-pd-chas-vyni/


​​ ❄️ ЧИ ВАРТО ВІДЗНАЧАТИ ЗИМОВІ СВЯТА В УМОВАХ ВІЙНИ?  Поради психологів На 10 місяці війни нервова система більшості українців, ніби оголе...